V čem nám data pomůžou u logistiky? | Mňamka #306
Logistika v datech
Firmy zabývající se logistikou produkují ohromné množství dat, které jde velmi dobře zhodnotit. Jedná se například o data z terénu - z provozu a z konkrétních aut, o dodavatelích, zákaznících nebo řidičích. Škála je široká. Detailní data ve velkém množství jsou hotový poklad a pokud o něm klient neví, rozhodně bychom jej o tom měli umět přesvědčit. Poslední věta se netýká jen logistiky, ale hodnoty dat obecně.
V každé firmě, která provozuje alespoň pár aut k logistickým účelům, hledají odpovědi na otázky, které jim pomůžou zlevnit, zrychlit a celkově zefektivnit vozový park, a tím snížit náklady. Mezi nejčastější otázky patří:
Jak jsou auta využita právě teď? Jakou zanechávají uhlíkovou stopu například za odvezenou zakázku? Jaká trasa bude pro konkrétní typ vozidla a zakázky nejlepší? Jak optimalizovat najeté kilometry? Kdo z firmy řídí bezpečně, a přitom efektivně? Kdo nejčastěji překračuje rychlost? Jaké vozidlo je často v servisu, jak dlouho a proč? Mají řidiči přehled o tom, jestli stíhají naplánovanou trasu a jak plní časový plán za určité období? Je zpoždění častěji zaviněno řidičem nebo druhou stranou? A co nehody?
U některých zákazníků se naši datoví detektivové k datům z logistiky dostanou a právě na tyto a podobné otázky hledají odpověď. Pojďme se zaměřit na nejčastější příklady.

Počet objednávek na trase
Zdánlivě komplikovaný pohled na vozidla (A, B, C,...) a trasy (1, 2, 3) v jednotlivých oblastech (Velká/Malá Lhota) pro konkrétní den, může být skvělým pomocníkem pro plánování a optimalizaci počtu objednávek na trase.
Velká Lhota má vyšší koncentraci obyvatel než Malá Lhota, lépe proto naplní kapacity trasy a rozvoz se více vyplatí. Pokud ale objednávek bude příliš, nemusí je řidič stihnout rozvézt, a hrozí nespokojení zákazníci. Naopak spodní hraniční hodnota, kdy se ještě vyplatí na trasu vyjet, je v tomto případě devět zakázek. Jak jde vidět, je logicky častěji dosažena v málo osídlené oblasti.

Utilizace v jednotlivých časových slotech
Heatmapa názorně zobrazuje využití vozidel, která jsou aktuálně k dispozici a jsou schopna okamžitě vyrazit na trasu. Samozřejmě musíme v tomto pohledu brát na zřetel, ideálně odfiltrovat, vozidla v servisu nebo používaná managementem.

Heatmapa s geografickým aspektem

Scoring řidičů
Každý řidič v průběhu jízdy sbírá hodnocení. Například o stylu jízdy, rychlosti a jejím překročení, stylu brždění a zatáčení. Společně s počtem zaviněných nehod a zpožděním si management udělá přesný obrázek, který řidič je nespolehlivý nebo naopak, kdo si zaslouží odměnu za příkladnou jízdu.
Data v logistice jsou díky jejich objemu velmi dobře využitelná. Byla by škoda nechopit se příležitosti. Co myslíte? Chtěli byste si o tomto tématu přečíst víc? Máme taky případovou studii, kterou najdete zde.
Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi.
Eva
What is a Use Case in Data Projects?
A use case in a data-driven project defines the practical application of data—who will use it, why, and what decisions it will support. It’s tied to a specific role within the company and helps that role achieve its KPIs or business objectives.
Excel or Not to Excel?
Excel can be a great tool for quick analyses, but it’s long been unsuitable for managing medium and large businesses. If you’ve ever tried opening a massive file with thousands of records, you know exactly what we mean. But it’s not just about wasted time—“Excel-ing” in a large company can cost you a fortune. How much? Find out in today’s Mňamka, where Patrik breaks down the biggest pain points of handling data in Excel! 🚀
Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457
Co je to datový model? Jaký je rozdíl mezi konceptuálním a logickým modelem? A k čemu slouží proces tzv. normalizace? Bez datového modelování se dnes v BI obejdete už jen stěží, Kuba si o něm proto připravil krátkou minisérii, ve které si vše probereme od úplných základů. V prvním díle se seznámíme s nejdůležitějšími pojmy, které byste v této souvislosti měli znát, a na jednoduchém příkladu z oblasti sales si ukážeme, jak takový datový model vlastně vypadá. Tak pojďme na to!