Design pattern #6: Události v datech | Mňamka #237

Máme tu další várku design patternů! Pojďme si ukázat, jak můžeme pracovat s událostmi v datech - zajímá vás, co předcházelo zákaznické registraci? Průměrný počet dní mezi objednávkami? Nebo jak se mění zdroj návštěv u jednotlivých klientů? Není to nic složitého!

1. Absolutní pořadí v rámci “partition” (např. klienta)

Typickým use casem pro tohle řešení je například analytika akvizičního “funnelu”, kdy sledujete jakým způsobem (a odkud) uživatel přicházel na Váš produktový web předtím, než se zaregistroval nebo udělal nákup. Může Vám to velmi pomoci v pochopení patternů chování jednotlivých zákazníků, nebo skupin, nebo třeba odhalit mezery v akvizičním procesu 

Podobně jako v případě “prvního výskytu” události, First = yes / no, můžeme očíslovat pořadí výskytu událostí v rámci jedné partition (např. 1., 2., 3. objednávka, návštěva webu apod. konkrétního zákazníka). 

Níže se můžete podívat na příklad konkrétního SQL (Snowflake), kterým se tohle řeší. Napadá Vás k čemu dalšímu by se tenhle vzor dal použít?

2. Days_since_previous jako fakt i sgroupovaný atribut

Dny od předchozí události, typicky objednávky, ukládáme jako fakt (počet dní) i jako zgroupovaný atribut (tj. uplynulo od poslední objednávky třeba měně než 7 dní, 14 dní, 30 dní, 90+ dní…). Případně mohou být kategoie disjunktní (0-7 dní, 8-14 dní...), záleží na konkrétním use-case.

Proč? Z počtu dní od poslední objednávky můžeme sledovat metriky jako průměrný počet dní mezi objednávkami. Přes sgupované atributy může uživatel snadno slicovat a sledovat chování zákazníků v jednotlivých kategoriích (např. nejvíce zákazníků udělá další objednávku jednou do měsíce, pokud se konkrétní zákazník posune do kategorie ‘90+ dní’, pravděpodobně ho firma ztratí...) Jedná se o typický use case, na který se hodí mít data připravená tak, aby si uživatel mohl snadno vytvářet reporty a metriky. Nehodí se jen pro e-shopy, ale třeba i pokud sledujeme návštěvnost libovolného webu a další use-cases.

Previous atributy

Previous atributy se typicky hodí pro vyhodnocení marketingových kampaní (např. zda se podařilo dostat návštěvníky z cpc do directu, nebo naopak, pokud přišli návštěvníci na web minule přímo a nyní přes placenou kampaň, je kampaň špatně zacílená...). V kombinaci s days_since_previous lze namodelovat celý acquisition funnel. V SQL spočítáme obdobně, pomocí window funkce LAG. Opět se jedná o typický use case.

Máte nějaký další tip, který děláte “vždycky a všude”? 

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, ráda to s Vámi proberu :-)

Petra Horáčková
datový detektiv
LinkedIn

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Vizuální zkratky, které promění datovou džungli v přehlednou mapu. Zjistěte, jak s pomocí ikon zjednodušit navigaci, zvýraznit klíčové informace a proměnit suchá data v poutavý příběh. Naučte se vybírat vhodné ikony, pracovat s nimi efektivně a odhalte, proč je jejich správné použití klíčové pro srozumitelnost a úspěch vašich reportů.

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Porozumění chování zákazníků a jeho predikce jsou dnes klíčové pro firmy, které chtějí budovat loajalitu, zlepšit cílení kampaní a efektivně řídit své marketingové investice. Jak předpovědět, kdy zákazník odejde, jakou má pro firmu hodnotu nebo kdy s největší pravděpodobností znovu nakoupí? V článku se podíváme na klíčové koncepty, jako je predikce odchodu zákazníků (churn), výpočet jejich životní hodnoty (Lifetime Value), odhad pravděpodobnosti další interakce či modelování sklonu k nákupu. Získané poznatky mohou pomoci vytvářet efektivnější marketingové strategie a lepší zákaznickou zkušenost.

MS Fabric: Pojďte si s námi vytvořit první pipeline - 2.část | Mňamka #541

MS Fabric: Pojďte si s námi vytvořit první pipeline - 2.část | Mňamka #541

Otevřeli jste poprvé MS Fabric a vůbec se nerorientujete? Už máte zadání a nevíte kam dřív? V tom případě jste tady správně, protože vás provedeme prvními krůčky, jak si dotáhnout do Fabricu první data, zpracovat je a nastavit celý proces v jednoduché pipeline. Ukažte ostatním, jak se to dělá! V tomto článku si představíme konkrétně kroky jako kopírování dat, dataflow, notebooky a zprovoznění pipeline.